pióro

MOCO radzi...

 

Zobacz film z montażu deski elewacyjnej RHOMBO (Rhombo Duo, RHO). więcej » 

X Konserwacja » Ochrona drewna

Drewno jest produktem samej natury – dziś chyba bardziej niż kiedykolwiek przekonuje nas swoim kojącym działaniem, oryginalnym wyglądem czy doskonałymi właściwościami technicznymi.

Aby drewno mogło nas cieszyć przez długie lata potrzebuje jednak odpowiedniej ochrony i konserwacji.

Szczególnie dotyczy to miękkich gatunków drewna (takich jak świerk czy sosna) zastosowanych na zewnątrz, a więc narażonych na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych.

Konstrukcyjna ochrona drewna Oprócz ochrony chemicznej istnieje jeszcze rozwijane przez firmę MOCO pojęcie ochrony konstrukcyjnej. W opinii fachowców konstrukcyjna ochrona drewna należy do najbardziej skutecznych. W kwestii konstrukcyjnej ochrony drewna MOCO jest daleko w przodzie przed konkurencją.

- kupując surowiec drzewny zwracamy uwagę na układ i przebieg przyrostów rocznych. Ze względu na to stosujemy tylko surowiec pochodzący z lasów skandynawskich lub syberyjskich – wzrastające tam drewno ma doskonałe parametry konstrukcyjne.
 
- projektujemy nasze profile drewniane w taki sposób, aby nie występowały szczeliny kapilarne (w celu uniknięcia powstawania gniazd wilgoci).
 
- powierzchnie desek pochylone pod kątem co najmniej 15° w celu zapewnienia bezpośredniego odprowadzania wody. W kształcie desek MOCO nic nie jest przypadkowe – każde załamanie powierzchni lub zastosowany kąt są wynikiem naszej przemyślanej decyzji.

- wybieramy zawsze właściwe gatunki drewna w zależności od przeznaczenia deski

  - wieloletnie badania pozwoliły nam zaobserwować, że wszelki ostre kanty na desce obniżają jej wytrzymałość – przeważnie w tych właśnie miejscach dochodzi do uszkodzenia farby. Dlatego w naszych deskach wszelkie ostre kanty i fazowania zastępujemy łagodnym zaokrągleniem
 
- dążymy do minimalizowania temperatury na powierzchni deski poprzez właściwe malowanie (np. używanie zbyt ciemnych barw podnosi temperaturę na powierzchni deski). Przez wysoką temperaturę deski może dojść do zbytniego obniżenia wilgotności deski co może powodować powstawanie rys (pękanie). W przypadku drewna iglastego wysoka temperatura może dodatkowo powodować wykwity żywicy.

Konstrukcyjna ochrona drewna to również właściwy montaż desek i właściwa konstrukcja budynku. Aby zminimalizować negatywne oddziaływanie wody, odbijającej się od podłoża i pryskającej na deskę elewacyjną należy zachować właściwą odległość od ziemi lub stosować podłoże, które absorbuje wodę, w przypadku parapetów należy zachować optymalny kąt pochylenia. Dach powinien być wysunięty na właściwą odległość (chroni to przed deszczem oraz promieniowanie UV). Więcej na ten temat znajdziecie Państwo w dziale „Montaż”.

Sprawę konstrukcyjnej ochrony drewna szczegółowo opisuje niemiecka norma DIN 68 800-2 – MOCO stosuje się do tej normy oferując Państwu produkt pod każdym względem dobrze przemyślany i precyzyjnie wykonany, zdolny pełnić swoje funkcje przez długie lata.